Միասնություն` գլխավորում, ազատություն` երկրորդայինում և սեր` ամեն ինչում
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին քննարկվել է Եվրասիական տնտեսական միության և դրա մարմինների 2015 թվականի հունվարի 1-ից գործելու հարցը
Դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում կայացավ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի (ԵՏԲԽ) նիստը: Գագաթաժողովին մասնակցել ենՄաքսային միության (ՄՄ) և Միասնական տնտեսական տարածքի (ՄՏՏ) անդամ պետությունների ղեկավարները` Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի Հանրապետության Նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը և Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ղրղզստանի Հանրապետության Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ալմազբեկ Աթամբաևը: Եվրասիական Տնտեսական Հանձնաժողովը (ԵՏՀ) ներկայացնում էր ԵՏՀ Խորհրդի Նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն:
Նիստի հիմնական հարցերից մեկը դարձավ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) և դրա մարմինների 2015 թվականի հունվարի 1-ից գործելու քննարկումը:
Գագաթաժողովի մասնակիցները ստորագրել են մի շարք որոշումներ, կապված ԵԱՏՄ մարմինների գործունեության կանոնակարգման, Եվրասիական Տնտեսական Հանձնաժողովի և Եվրասիական Տնտեսական Միության Դատարանի կազմավորման և գործելու հետ:
Պետությունների նախագահները ստորագրել են Եվրասիական Տնտեսական Միության մասին Պայմանագրին Ղրղզստանի Հանրապետության միանալու մասին Պայմանագիրը:

In necessariis unitas, in dubiis libertas, in omnibus caritas
The Supreme Eurasian Economic Council addressed the issue regarding operation of the Eurasian Economic Union and its bodies as of January 1, 2015
December 23, the Supreme Eurasian Economic Council (EESC) held its session in Moscow. The Summit was attended by the leaders of the Member-States of the Customs Union (CU) and Single Economic Space (SES) the President of the Republic of Belarus Aleksandr Lukashenko, the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev and the President of the Russian Federation Vladimir Putin, as well as by the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan and the President of the Kyrgyz Republic Almazbek Atambayev. The Eurasian Economic Commission (EEC) was represented by its Chairman, Viktor Khristenko.
A discussion of operation of the EEU and its bodies as of January 1, 2015 became one of the key matters of the session.
The summit participants signed a number of decisions related to the EEU bodies’ activity regulations, formation and operation of the Eurasian Economic Commission and the Court of the Eurasian Economic Union.
The Heads of States signed the Treaty on the accession of the Republic of Armenia to the Treaty on the Eurasian Economic Union.​