Միասնություն` գլխավորում, ազատություն` երկրորդայինում և սեր` ամեն ինչում
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին քննարկվել է Եվրասիական տնտեսական միության և դրա մարմինների 2015 թվականի հունվարի 1-ից գործելու հարցը
Դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում կայացավ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի (ԵՏԲԽ) նիստը: Գագաթաժողովին մասնակցել ենՄաքսային միության (ՄՄ) և Միասնական տնտեսական տարածքի (ՄՏՏ) անդամ պետությունների ղեկավարները` Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի Հանրապետության Նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը և Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ղրղզստանի Հանրապետության Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ալմազբեկ Աթամբաևը: Եվրասիական Տնտեսական Հանձնաժողովը (ԵՏՀ) ներկայացնում էր ԵՏՀ Խորհրդի Նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն:
Նիստի հիմնական հարցերից մեկը դարձավ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) և դրա մարմինների 2015 թվականի հունվարի 1-ից գործելու քննարկումը:
Գագաթաժողովի մասնակիցները ստորագրել են մի շարք որոշումներ, կապված ԵԱՏՄ մարմինների գործունեության կանոնակարգման, Եվրասիական Տնտեսական Հանձնաժողովի և Եվրասիական Տնտեսական Միության Դատարանի կազմավորման և գործելու հետ:
Պետությունների նախագահները ստորագրել են Եվրասիական Տնտեսական Միության մասին Պայմանագրին Ղրղզստանի Հանրապետության միանալու մասին Պայմանագիրը:

Единство - в главном, Свобода -  во второстепенном, Любовь - во всем
На заседании Высшего Евразийского экономического совета обсужден вопрос функционирования с 1 января 2015 года Евразийского экономического союза и его органов
23 декабря в Москве состоялось заседание Высшего Евразийского экономического совета (ВЕЭС). В саммите приняли участие лидеры государств-членов Таможенного союза (ТС) и Единого экономического пространства (ЕЭП) – Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев и Президент Российской Федерации Владимир Путин, а также Президенты Республики Армения Серж Саргсян и Кыргызской Республики Алмазбек Атамбаев. Евразийскую экономическую комиссию (ЕЭК) представлял Председатель Коллегии ЕЭК Виктор Христенко.
Одним из основных вопросов заседания стало обсуждение функционирования с 1 января 2015 года Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и его органов.
Участники саммита подписали ряд решений, связанных с регламентацией деятельности органов ЕАЭС, формированием и функционированием Евразийской экономической комиссии и Суда Евразийского экономического союза.
Главы государств подписали Договор о присоединении Кыргызской Республики к Договору о Евразийском экономическом союзе.